INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Ludwik Kortum  

 
 
1749 - 1808-12-19
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kortum Karol Ludwik (1749–1808), bankowiec i działacz gospodarczy, fizyk i chemik. Ur. w r. 1749 w Bielsku; ojcem jego był Ernest, lekarz kopalń wielickich, bratem Ernest Traugott. Kształcił się w Krakowie, podobno w Akad. Krak., ale brak jego nazwiska w „Album studiosorum”. Rozległą wiedzę fizyko-chemiczną nabył przede wszystkim poprzez samodzielną lekturę. W Warszawie osiadł ok. r. 1768. Należał do mieszczan-dysydentów, którzy wpisali się w początkach 1776 r. do „Album civile” Starej Warszawy. W l. 1781–3 zaangażował się czynnie po stronie grupy mieszczańskiej w sporach rozdzierających ówczesną gminę ewangelicko-augsburską. Dn. 11 VII 1781 r. obrany został starszym gminy, zarządzającym jej notariatem. Wraz z całym kolegium, zarządzającym gminą warszawską, a kierowanym przez znanego wydawcę M. Grolla, został zawieszony w urzędowaniu przez ogólnopolskie władze kościelne w sierpniu 1782 r. Na podstawie powierzonych swej opiece akt gminy, które przechowywał zapewne do stycznia 1783 r., K. przedstawił przebieg zatargów w wydanej anonimowo książce Von der Kirchenverwaltung der Evangelischen Gemeinde Augsburgischer Confession in Warschau von 1778 bis 1782 (W. 1783). W sierpniu 1785 r. wybrany został jednym z 48 reprezentantów zboru warszawskiego. W r. 1783 uzyskał tytuł konsyliarza królewskiego. W r. 1785 miał opracować uwagi odnoszące się do organizowanej pod auspicjami prymasa M. Poniatowskiego fabryki płócien w Łowiczu. Już wtedy prowadził doświadczenia fizyczne, badając zwłaszcza zjawiska elektryczne. W l. 1793–4 występował w roli członka komisji regulującej sprawy upadłych banków i jako płatny jej funkcjonariusz administrował kantorem bankiera Szulca. W czasie pruskiej okupacji Warszawy opracował na zlecenie administracji porównanie nowo wprowadzonych jednostek miar i wag z dawnymi polskimi oraz przeprowadzał analizy chemiczne fałszowanych środków spożywczych.

Od r. 1791 nazwisko K-a, określanego jako «bankier z Warszawy», pojawiało się często na łamach czasopism naukowych, wydawanych pod redakcją L. Ch. Lichtenberga, później zaś J. H. Voigta, w Gotha, Jenie, a wreszcie Weimarze: „Magazin für das Neueste aus der Physik und Naturgeschichte” oraz „Magazin für den neuesten Zustand der Naturkunde…”. Rozprawy i komunikaty K-a, oparte na własnych, dokładnie opisywanych doświadczeniach i obserwacjach, dotyczyły głównie zjawisk elektrycznych i elektromagnetycznych, analiz chemicznych, a także niektórych zjawisk astronomicznych. Pionierski charakter tych publikacji (łącznie ok. 11 pozycji) miał być wysoko ceniony przez współczesne autorytety naukowe, m. in. T. Cavallo z Anglii. Inne spostrzeżenia naukowe K-a pokryły się następnie z ustaleniami Jędrzeja Śniadeckiego czy badaczy z paryskiej Akademii Nauk.

Dn. 4 XI 1802 r. K. powołany został do grona członków czynnych Tow. Warszawskiego Przyjaciół Nauk (TWPN), co związało go ściślej z krzepnącym ośrodkiem nauki polskiej. Dał się poznać nie tylko jako gorliwy uczestnik posiedzeń towarzystwa, na których referował często własne prace oraz oceniał badania swych współkolegów, ale także jako przezorny i energiczny członek Komisji Ekonomicznej, administrator oraz skarbnik zgromadzenia (od 16 IV 1803 do października czy nawet listopada 1808 r.). W l. 1803–10 na łamach czasopism: „Nowy Pamiętnik Warszawski”, „Pamiętnik Warszawski” (tutaj pośmiertnie) oraz w „Rocznikach TWPN” pojawiło się kilka opracowań naukowych i popularyzatorskich K-a. Towarzystwo szczególnie interesowało się – nawet po śmierci autora – jego nieukończonymi badaniami nad barwnikiem zwanym czerwcem polskim. Wielostronne zainteresowania naukowe K-a przejawiały się też w prowadzeniu obserwacji meteorologicznych – kontynuowanych przez A. Magiera – oraz w gromadzeniu materiałów do hydrografii Wisły. Rozmaite przejawy działalności K-a jako jednego z najczynniejszych członków TWPN zachowały się w aktach towarzystwa. K. zapisał też w testamencie na rzecz TWPN swą bibliotekę, liczącą blisko 700 tomów, głównie z zakresu fizyki.

W r. 1806, po wkroczeniu do Warszawy wojsk francuskich, powierzono K-owi główny nadzór nad szpitalami w mieście. W r. 1808, nękany już poważną chorobą, jeździł K. na polecenie rządu Ks. Warsz. do Wiednia, gdzie doprowadzić miał do zawarcia z rządem austriackim układu w sprawie dostaw soli do Księstwa. Zmarł K. w Warszawie 19 XII 1808 r., pozostawiając żonę i rodzinę, o których brak bliższych danych.

 

Estreicher, XX s. 107–8; Boniecki; Uruski; – Kornatowski W., Kryzys bankowy w Polsce 1793 roku…, W. 1937; Kraushar, Tow. Warsz. Przyj. Nauk, 1–III; Kucharzewski F., Piśmiennictwo techniczne polskie, W. 1921 II; Leppert W., Rys rozwoju chemii w Polsce, W. 1917; Michalski J., Z dziejów Towarzystwa Przyjaciół Nauk, W. 1953; Otto L., Beitrag zur Geschichte der Evangelisch-Augsburgischen Gemeinde zu Warschau in den Jahren 1650–1781, W. 1882 s. 213–20, 253; Smoleński W., Mieszczaństwo warszawskie w końcu wieku XVIII, W. 1917; Szaniawski K., Rys życia K. K-a…, „Roczniki TWPN” R. 9: 1816 s. 4–17; – Büsching A. F., Neueste Geschichte der Evangelischen beyder Confessionen…, I–III, Halle 1784–1787; [Friese Ch. G.], Unpartheische mit öffentlichen Urkunden versehene Nachricht von denen ad 4. Junii a. c. gewesenen Uneinigkeiten in einigen dissidentischen Gemeinden… Uwiadomienie bezstronne publicznemi dowodami wsparte, o sporach, które trwały ad 4 Junii a. c. między niektóremi Zgromadzeniami…, W. 1783 (tekst dwujęz.); Jenike L., Kronika zboru ewangelicko-augsburskiego w Warszawie 1782 do 1890, W. 1891 s. 6, 17; – AGAD: TPN 6, 17, 28 a, 28 c, 33, 59, 60, 62, 65, 66, 68, 79.

Ryszard W. Wołoszyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.