INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Leopold Lenhard  

 
 
XVIII - XVIII
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lenhard (Lenkart) Leopold (XVIII w.), złotnik krakowski, czynny w l. 1717–76. Pochodził z Wiednia i tam zapewne uczył się rzemiosła, ale na stałe osiedlił się w Krakowie (26 X 1717 przyjęty został do cechu). Używał znaku «LL». W l. 1724–6 był podstarszym, a w r. 1732 wymieniony jest jako starszy dożywotni. W l. 1724–6 wraz z żoną Klarą, dzierżawił kamienicę cechową przy ulicy Brackiej. W r. 1738 ofiarował Tow. Strzeleckiemu laskę marszałkowską ozdobioną srebrnymi okuciami. Na zamówienie ks. Sałackiego, kanonika przemyskiego, wykonał z dostarczonego materiału (160 grzywien srebra) lampy przed mauzoleum Św. Jana Kantego w kościele Św. Anny w Krakowie; gdy zaś okazało się, że mają mniejszą wagę (o 52 grzywny), zaskarżono go przed cechem i 28 XII 1745 r. jego majątek został postawiony pod sekwestr. Roboty L-a jest relikwiarz św. Małgorzaty w kościele Wizytek w Krakowie (ok. r. 1730). W r. 1742 L. wykonał dla archiprezbitera Jacka Augustyna Łopackiego okazały relikwiarz Krzyża Św. (zachowany do dziś w skarbcu kościoła Mariackiego).

Działalność L-a w rozwoju krakowskiego rzemiosła artystycznego ma niemałe znaczenie; przeniósł on bowiem na nasz grunt formy późnobarokowego złotnictwa austriackiego, którego wpływ da się zaobserwować również w warsztatach wielkopolskich i lwowskich. Miał dwóch synów, również złotników, Mateusza i Wawrzyńca.

 

Katalog zabytków sztuki w Polsce. T. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory Śródmieścia, I (w druku); – Lepszy L., Cech złotniczy w Krakowie, „Roczn. Krak.” T. 1: 1898 s. 198, 223; tenże, Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1935 s. 102, 199 poz. 1082; [Łepkowski J.], O Towarzystwie Strzeleckim w Krakowie, Starożytności i pomniki Krakowa, Kr. 1847 z. 3 s. 45; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. m. Kr. AD. 931, 932, 935, 941.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.