INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maksymilian Marcin Bieńkowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bieńkowski Maksymiljan Marcin (1877–1930), działacz społeczno-narodowy. Pochodzenia szlacheckiego, ur. w Damiętach pow. ciechanowskiego 12 XI, syn Piotra i Ludwiki z Łebkowskich-Bronikowskich, kształcił się w progimnazjum w Pułtusku i w szkole mechaniczno-technicznej inż. Mittego w Warszawie. Jako delegat tajnego szkolnego Koła do Centrali akademickiego »Koła oświaty ludowej« rozwinął żywą 1897–1898 działalność oświatowo-propagandową wśród warstw ludowych i stworzył szereg dróg transportowych (druki nielegalne) na pograniczu Prus Wschodnich, przy udziale Michała Bojanowskiego z Klic. Na jesieni 1898 był aresztowany i więziony kilka miesięcy w cytadeli warszawskiej. W l. 1899–1901 w czasie studjów w wyższej szkole handlowej w Lipsku pracował wśród polskich robotników sezonowych (obieżysasi). Po powrocie do kraju (Łódź, Warszawa) brał jako członek Ligi Narodowej czynny udział w jej pracach, został aresztowany, osadzony w cytadeli i zesłany na 3 lata do Wołogdy, skąd wrócił w r. 1905 do Warszawy i z ramienia Ligi Narodowej stanął do kierowniczej pracy organizacyjno-politycznej wśród ludu wiejskiego (jeden z głównych organizatorów I zjazdu włościańskiego w Warszawie 17 XII 1905 r.). W tym czasie był b. czynnym członkiem Macierzy Szkolnej (praca objazdowo-organizacyjna po kraju). Przez szereg lat oddawał się pracy gospodarczej na Chełmszczyźnie (gdzie zamieszkał) jako kierownik spółki parcelacyjnej, mającej m. in. na widoku utrzymanie ziemi w rękach polskich. W ostatnich latach życia działacz w Stron. Narod., w Obozie Wielkiej Polski i zwłaszcza na terenie samorządu w gminie, w sejmiku, w radzie wojewódzkiej. Zmarł 30 III 1930 w wypadku samochodowym pod Trawnikami. B. odznaczał się energją, rzutkością i dużemi zdolnościami organizacyjnemi, znał psychikę ludu i posiadał jego zaufanie.

 

Z. [Załuska J.] w »Gaz. Warsz.« 1930, nr 96; informacje rodziny. 

Wacław Łapiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bronisław Czech

1908-08-25 - 1944-06-04
narciarz
 

Szymon Askenazy

1865-12-23 - 1935-06-22
historyk
 

Aleksander Fogiel

1910-02-26 - 1996-01-17
aktor filmowy
 

Wilam Horzyca

1889-02-28 - 1959-03-02
reżyser teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Adam Saski

1886-12-12 - 1979-06-22
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.