INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Ott  

 
 
XVI - 1603
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ott (Otth, Otten, Otman, Otmanus) Michał (zm. przed 1603), ludwisarz krakowski. W r. 1591 odlał dwunastofuntową lufę działową o wadze 25 cetnarów, która znajdowała się w zamku w Łańcucie. W r. 1593 przyjął prawo miejskie w Krakowie. Powierzenie w r. 1598 O-owi plenipotencji przez patrycjusza krakowskiego Tomasza Oplara w jego sprawie z gdańszczaninem Erbertem Luczmanem i określenie w tym dokumencie O-a jako «mieszczanina gdańskiego» nasuwa przypuszczenie, że O. przybył do Krakowa z Gdańska. Wykonał m. in. w r. 1595 mosiężne drzwiczki balustrady przed ołtarzem głównym w kościele Mariackim w Krakowie. Drzwiczki te, włączone obecnie w podest ze schodami przy wykonanym po r. 1683 cyborium, są ozdobione subtelnie modelowanym i otoczonym ażurową dekoracją orłem i herbem Krakowa. Drugim, poza bramkami, zachowanym dziełem O-a jest odlana w r. 1600 chrzcielnica do kościoła Bernardynów w Widawie, wykonana staraniem Walentego Widawczyka, rektora Uniw. Krak. O. zajmował się nadto odlewaniem dzwonów. Mieszkał w Krakowie w domu «inter murali portae Sławkowiensis». Zmarł przed r. 1603.

O. był żonaty z Barbarą, 1.v. Wagenerową (zm. 1604), w której testamencie obok innych ruchomości (licznych klejnotów) wzmiankowany jest warsztat ludwisarski i wykonane w nim dzwony.

Dobry poziom artystyczny dzieł O-a (bramki jego roboty naśladowano przy zamówieniu w r. 1681 nowych, znajdujących się dziś przed ołtarzem głównym) wysuwa go na czoło ludwisarzy krakowskich z okresu manieryzmu renesansowego. Obok czynnych nieco później Antoniego Lagostiniego i Jakuba Erlichera O. jest najznaczniejszym reprezentantem odlewnictwa krakowskiego na przełomie w. XVI i XVII.

 

Katalog zabytków sztuki w Pol., II (Otmanus), IV cz. 2; – Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, Kr. 1971; Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, Kat. 1954 s. 99; Grabowski A., Dawne zabytki m. Krakowa, Kr. 1850 s. 119; tenże, Kraków i okolice, Kr. 1866 s. 134; Samek J., Nawrót do gotyku w sztuce Krakowa pierwszej połowy w. XVII, „Folia Historiae Artium” T. 5: 1968 s. 113; Tomkowicz S., Przyczynki do historii kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII wieku, Lw. 1912 s. 205; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. m. Krakowa, rkp. 763 s. 63, 1598, 1432 s. 450.

Jan Samek

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.