INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konopacki Rafał h. własnego (ok. 1510 – ok. 1570), kasztelan elbląski. Był synem Jerzego, woj. pomorskiego, i Anny Peckaw. W młodości podróżował za granicą, w r. 1527 zapisał się wraz z bratem Janem na uniwersytet we Frankfurcie. W l. 1533–5 był dworzaninem Piotra Tomickiego. Początkowo przygotowywał się do stanu duchownego. W r. 1537 uzyskał za protekcją królowej Bony nominację na kanonię warmińską. Gdy w końcu lutego 1539 r. zmarł kanonik Feliks Reich, Mikołaj Kopernik w oparciu o posiadane pełnomocnictwo objął wakującą kanonię i prebendę na rzecz K-ego i wkrótce zyskał od bpa Jana Dantyszka zatwierdzenie K-ego na kanonii. K. był bowiem przez babkę, z rodu Watzenrode, krewnym Kopernika. W stanie duchownym nie wytrwał K. długo. Dn. 17 IV 1547 r. został mianowany podkomorzym malborskim (czyli elbląskim, jak podano w akcie). Wtedy też zrezygnował z kanonii warmińskiej, gdyż dopiero w czerwcu 1547 r. papież mianował jego następcę. W styczniu 1549 r. postąpił na podkomorstwo chełmińskie. Mimo to jeszcze w t. r. stany pruskie polecały królowi kandydaturę K-ego na wakujące biskupstwo chełmińskie. W r. 1551, popierany przez S. Hozjusza, otrzymał K. kasztelanię elbląską. W r. 1552 był komisarzem królewskim w Gdańsku. Jeszcze w r. 1557 utrzymywał przyjacielską korespondencję z Hozjuszem. Wkrótce jednak musiał przyjąć protestantyzm, gdyż w zapisce z r. 1569 kasztelan elbląski wymieniany jest wśród senatorów dysydenckich. Także późniejsza wizytacja bpa Hieronima Rozrażewskiego wspomina K-ego jako heretyka.
K. był tenutariuszem wsi królewskiej Poledno w star. świeckim. Dzierżawę podniósł na wyższy poziom gospodarczy budując dwór, osuszając łąki i zakładając stawy. Istniejący we wsi kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, opustoszały w czasie reformacji, został za rządów K-ego, jako luteranina, rozebrany, a materiał zużyty na budowę grobli przez jezioro. K. zmarł prawdopodobnie w r. 1570, wtedy bowiem mianowano nowego kasztelana elbląskiego. W niektórych opracowaniach jednak podawana jest data jego śmierci na r. 1574.

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Uruski; Czaplewski, Senatorowie Prus Król.; – Birkenmajer L. A., Nicolaus Copernicus und der Deutsche Ritterorden, Kr. 1937 s. 12; Lengnich, Gesch. d. Preuss. Lande, II; Maercker H., Eine polnische Starostei und ein preussischer Landrathkreis, „Zeitschr. d. Westpreuss. Gesch.-vereins” H. 17: 1886 – H. 19: 1888; Polkowski I., Żywot Mikołaja Kopernika, Gniezno 1873 s. 217; Zins H., W kręgu Mikołaja Kopernika, L. 1966; – Acta Tom., XV, XVI, XVII; Diariusze sejmów koronnych, Wyd. J. Szujski, Kr. 1872 s. 154, Script. Rer. Pol., I; Hosii epistolae, I, II; Lustracja województwa pomorskiego 1565, Wyd. S. Hoszowski, Gd. 1961; Matricularum summ., IV; Urkundenbuch des Bisthums Culm, Bearbeitet v. C. P. Woelky, Danzig 1885–7 II; Visitationes archidiaconatus Pomeraniae Hieronymo Rozrażewski factae, Curavit S. Kujot, Tor. 1897–9, Fontes I–III; – Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski.
Jan M. Małecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jerzy Konopacki

ok. 1480 - 1543-02-28 wojewoda pomorski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt II August

1520-08-01 - 1572-07-07
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.