INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ryszard Raczyński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Raczyński Ryszard, pseud. Starszy (1840–1917), powstaniec 1863 r., emigrant, pułkownik w Argentynie. Ur. 29 III w Warszawie, był synem Kazimierza i Katarzyny z Frijewskich.

R. walczył w powstaniu styczniowym, po którego upadku wyemigrował do Argentyny, gdzie 17 VI 1865 wstąpił do wojska. Włączony został do Legii Ochotniczej, po kilku miesiącach otrzymał awans na kaprala. Walczył w czasie wojny z Paragwajem, a już jako starszy kapral brał udział w przeprawie wojska argentyńskiego przez rzekę Parana. Otrzymał wówczas nominację na wachmistrza. Następnie brał udział w bitwie pod Yatatí i odznaczył się w walce pod Curupaytí. Awansował na podchorążego, lecz z powodu ataku febry nie uczestniczył w dalszych walkach. Po otrzymaniu nominacji na podporucznika przydzielony został do Sztabu Głównego Komendy strzegącej prowincji Santa Fé jako komisarz wojenny granicy. Wkrótce awansował na kapitana, a po licznych potyczkach z Indianami koczującymi nad rzeką Bermejo został mianowany majorem. Walczył przeciw rewolucji wznieconej przez gen. Arrendondo.

W r. 1880 R. przeszedł ze swoją brygadą do Chaco, pilnując transportu w puszczy i wśród walk z Indianami. Poszukiwał także aerolitu, który miał się znajdować na tych terenach. Przeniesiony do Buenos Aires, mianowany został podpułkownikiem w Sztabie Generalnym, a następnie pełnił służbę inspektora kawalerii. W r. 1898 mianowany był dyrektorem sekcji w Min. Wojny i Marynarki. W t. r. otrzymał stopień pułkownika i przeszedł na emeryturę. Zmarł 17 XI 1917 w Buenos Aires. Odznaczony był «sznurami» Tuyuti i tarczą za bitwę pod Curupaytí i innymi odznaczeniami.

R. miał trzy córki i dwóch synów; Feliks był kapitanem marynarki wojennej.

 

Les Polacos en la Republica Argentina, 1944; – Materiały Stanisława Pyzika w Redakcji PSB.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.