INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Spytek Stanisław Cieński (z Cieni Cieński) h. Pomian  

 
 
1849-05-01 - 1920-11-29
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cieński Spytek Stanisław Jan Kanty z Cieni (1849–1920), poseł do parlamentu austriackiego, był synem Ludomira i Magdaleny Jordanówny. Ur. w Oknie 1 V. Szkoły średnie ukończył w Stanisławowie a studja prawnicze na uniwersytecie Jana Kazimierza. Służbę polityczną rozpoczął w Namiestnictwie we Lwowie, gdzie był sekretarzem Agenora hr. Gołuchowskiego; niebawem został pierwszym komisarzem w starostwie buczackim, a w roku 1879 kierownikiem starostwa. Mianowany starostą zrezygnował dobrowolnie z tego stanowiska i zajął się administracją swych majątków. Mieszkał stale w Wodnikach. W r. 1868 poślubił Marię Cywińską. Ofiarowanego urzędu delegata Namiestnictwa w Krakowie nie przyjął. W r. 1887 został wybrany posłem z ziemi stanisławowskiej do Rady Państwa w Wiedniu i mandat ten spełniał do r. 1895. W tymże roku wszedł do Wydziału Rady Powiatowej w Stanisławowie a następnie został wybrany jej prezesem, pozostał na tym stanowisku do r. 1912. W parlamencie występował parokrotnie w obronie gmin wiejskich. Był też jednym z najpracowitszych członków Koła Polskiego w Wiedniu. W r. 1906 w domu Wojciecha Dzieduszyckiego w Jezupolu brał czynny udział w poufnych naradach toczących się z ambasadorem japońskim Makino w sprawie powstania w Kongresówce. Jako prezes Rady powiatowej w Stanisławowie zasłużył się dla miasta Stanisławowa, a w szczególności dla szkolnictwa polskiego tego miasta. M. i dzięki jego poparciu powstał zakład SS. Urszulanek. W polityce trzymał się zasad ugodowych i nie zrażał swoim postępowaniem ani rządu austriackiego, ani żydów, czy Ukraińców. Ze stanowiska prezesa rady powiatowej w Stanisławowie zrezygnował w r. 1912. Zm. 29 XI 1920 we Lwowie.

 

Papiery rodzinne w posiadaniu W. A. Chebdy-Cieńskiego w Osowcach p. Buczaczem.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Kornel Ujejski

1823-09-12 - 1897-09-19
poeta
 
 

Ludwik Darowski

1881-08-11 - 1948-11-15
działacz socjalistyczny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Ślósarczyk

1895-03-13 - 1971-12-18
salezjanin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.