INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
Wybierz
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Jełowicki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
 
 
 
 
Jełowicki Stanisław h. własnego (1742–1811), konsyliarz konfederacji barskiej. Ur. w Koleśnikach na Wołyniu, syn Franciszka, starosty nowosieleckiego, i Elżbiety Wybranowskiej, łowczanki łukowskiej. Nauki odbył w kolegium jezuickim w Ostrogu. W r. 1767 został miecznikiem łuckim, a 23 VI 1769 r., z chwilą zawiązania konfederacji barskiej na Wołyniu, otrzymał stanowisko konsyliarza. Związany był z obozem Potockich. Niebawem powołany został w skład Generalności, której złożył przysięgę 13 XI, był jej stałym członkiem i reprezentantem woj. wołyńskiego przez cały czas konfederacji. Utrzymywał wówczas ścisłe stosunki z grupą dukielską Mniszchów oraz Michałem Suffczyńskim, kasztelanem czerskim. W Generalności pełnił m. in. urząd inkwizytora. Mimo że w Radzie Generalnej nie odegrał wybitniejszej roli, otrzymał od Barzan starostwo hnidawskie. W r. 1789 z ramienia Sejmu Czteroletniego wszedł do komisji, której zadaniem było czuwanie nad spokojem na Ukrainie. Równocześnie został komisarzem do oznaczenia dochodu z dóbr ziemskich i duchownych w pow. łuckim. J. był w woj. wołyńskim właścicielem Koleśnik, Ożenina, Saporzyna, Ostaszówki, Pruss, Sadek, Stadnik, Wołoskiego i części Noworoczyc. W r. 1782 nabył od Poniatowskich starostwo kuckie. Postawą patriotyczną dobra swe narażał na sekwestry, a wreszcie na konfiskatę, spod której uchylone zostały po śmierci Katarzyny II. Ożeniony w r. 1776 z Klarą Pruszyńską, kasztelanką żytomierską, miał 7 synów i 2 córki. Zmarł w r. 1811.
 
 
Boniecki; Uruski; (Obaj błędnie podają, jakoby J., starościc nowosielecki, był w r. 1779 szambelanem Stanisława Augusta, a w 1780 chorążym i następnie rotmistrzem kawalerii narodowej. Funkcje te pełnił inny Stanisław Jełowicki, syn również Franciszka, ale oberstlejtenanta wojsk kor.); Żychliński, XV; – Konopczyński, Konfederacja barska, I; Pułaski K., Szkice i poszukiwania historyczne, Lw. 1909 IV; – Puttkamer J. A., Polityka i ustrój Generalności konfederacji barskiej. Dwa nieznane przyczynki, Wyd. W. Konopczyński, Arch. Kom. Hist. PAU, Kr. 1930 XIV (krótkie zebranie); Vol. leg., IX 79; – Kalendarzyk narodowy i obcy, W. 1792 II 465; – B. Czart.: rkp. nr 831 s. 275, nr 833 s. 1097; B. Tow. Przyj. Nauk w Wil.: rkp. 94; Arch. Państw. w Ł. Zbiory Bartoszewiczów rkp. 134, 257; Arch. Państw. w Kr.: Zbiory Sanguszków rkp. 686 t. I s. 266–9.
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.