INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kurczyński  

 
 
1780-04-25 - 1822-07-30
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurczyński Stanisław (1780–1822), rysownik i malarz-amator, działacz wolnomularski. Szlachcic, syn Stanisława. Ur. 25 IV w Warszawie, uczył się w konwikcie pijarów. Obrał karierę wojskową; w r. 1808 był porucznikiem Gwardii Narodowej. Od dawna uprawiał rysunek (najwcześniejszy datowany, krajobraz wiejski, wykonany został w r. 1803 w Stróżewie), w którym doszedł do znacznej biegłości. Podobno już od r. 1809, w każdym razie zaś od 1 I 1812 r. był profesorem topografii i rysunków w Szkole Elementarnej Artylerii i Inżynierii w arsenale warszawskim. Jeszcze na początku 1817 r., gdy Szkoła w czasach Król. Kongres. przechodziła daleko idące zmiany, K. wraz z profesorem architektury Zygmuntem Voglem «byli tymi właśnie, którzy bez widoków pobierania… płacy pozbierali uczniów i uczyli».

K. wiele rysował i malował akwarelą, ale posługiwał się i farbami olejnymi. Jego prace (z których widok kaplicy grobowej Aleksandry Czartoryskiej w Siedlcach i portret cara Pawła I pokazano na wystawie warszawskiej w r. 1819) nie wyzbyły się jednak charakteru prac amatorskich. Olejno namalował portret «en pied» Pawła I, Koncert, Kobietę opłakującą zmarłego więźnia, spośród akwarel i rysunków wiemy o Widoku amfiteatru w Łazienkach i Żydowskim weselu. Obecnie dostępne są: karykaturalny portret zbiorowy z r. 1807 Zebranie Towarzystwa Szaradarskiego w mieszkaniu L. A. Dmuszewskiego (Muz. Narod. w W.), oraz 14 rysunków pejzażowych, m. in. widok bramy tzw. pałacu Dynasowskiego w Warszawie (B. Ossol. w Wr.).

«Dla pięknych przymiotów duszy» powszechnie lubiany i szanowany (Rastawiecki), był K. człowiekiem zamożnym, obracającym się wśród sfer artystycznych i literackich stolicy. Znaczną rolę odgrywał w ruchu wolnomularskim. Doszedł w nim do najwyższego (VII) stopnia; w r. 1816 piastował urząd archiwisty, w 1819 już wielkiego mistrza obrzędów Wielkiego Wschodu Narodowego Polski. Był czynnym członkiem loży «Świątynia Izys», honorowym członkiem lóż «Kazimierz Wielki» i «Pochodnia Północna». Ozdobił kartę tytułową „Pieśni wolnomularskich”. Żonaty z Teklą z Zaborowskich, miał z nią troje dzieci: Józefę Napoleonę, Zuzannę Mariannę i Stanisława Ignacego. Zmarł 30 VII 1822 r. w Warszawie. W inwentarzu pośmiertnym wymieniono spisane przez Z. Vogla i J. A. Blanka m. in. cenne obrazy artystów polskich czasów oświecenia, dzieła J. P. Norblina, J. Walla, F. Pinka, M. Płońskiego i K. Wojniakowskiego.

 

Autoportret w akwareli Zebranie Towarzystwa Szaradarskiego; – Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Rastawiecki, Słownik malarzów, I; tenże, Słownik rytowników, s. 175; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, XXII (Gumowski M.); Uruski; Antoniewicz Bołoz J., Katalog wystawy sztuki polskiej, od r. 1764–1886, Lw. 1894; Grońska M., Ochońska M., Zbiory Pawlikowskich. Katalog, Wr. 1960 s. 113–4; Sztuka warszawska od średniowiecza do połowy XX w., Katalog wystawy jubileuszowej (Muz. Narod. w W.), W. 1962; – Kozakiewicz S., Warszawskie wystawy sztuk pięknych w latach 1819–1845, Wr. 1952; Małachowski-Łempicki, Wykaz pol. lóż wolnomularskich; Ryszkiewicz A., Zapiski ikonograficzne. Zebranie szaradzistów u L. A. Dmuszewskiego, „Pam. Teatr.” 1956 z. 4 s. 663–7 (reprod. akwareli z Autoportretem); Sroczyńska K., January Suchodolski, Wr. 1961; taż, Zygmunt Vogel – rysownik gabinetowy Stanisława Augusta, Wr. 1969; Widoki architektoniczne w malarstwie polskim, W. 1964; – Arch. Państw. w W.: Akta notariusza J. F. Wilskiego, r. 1825, nr aktu 3387.

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.