INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Oktawian Mars  

 
 
1855-03-22 - 1915-09-28
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mars Stanisław Oktawian Jakub (1855–1915), przemysłowiec naftowy. Ur. 22 III w Limanowej, był synem ziemianina Antoniego Józefa i Franciszki z Żelechowskich, młodszym bratem Antoniego (zob.), bratankiem Leopolda (zob.). Po ukończeniu Szkoły Przemysłowej w Krakowie studiował w l. 1874–7 maszynoznawstwo na wydziale budowy maszyn politechniki wiedeńskiej oraz rolnictwo w Hochschule für Bodenkultur w Wiedniu, ale nie ukończywszy studiów, musiał wrócić do domu i objął majątek Stróża w pow. limanowskim. Górski majątek nie przynosił wielkich dochodów, więc go sprzedał i nabył udziały w różnych naftowych przedsiębiorstwach wiertniczych i eksploatacyjnych. W r. 1885 zorganizował w spółce z L. Bobrownickim i T. Pieniążkiem kopalnię w Rypnem, w r. 1890 Galicyjskie Tow. Magazynowe dla Produktów Naftowych w Borysławiu i był jego prezesem do r. 1910, w r. 1895 Spółkę Rurociągową Producentów Naftowych w Schodnicy, której był dyrektorem, w tym też czasie zorganizował Związek Galicyjskich Producentów Ropy «Ropa» z kopalniami w Borysławiu, Dolinie i Dubie i wszedł w skład jego zarządu. Obdarzony dużym zmysłem ekonomicznym, szybko rozwinął kierowane przez siebie przedsiębiorstwa i jego ambicją było zachowanie czysto polskiego ich charakteru. Gdy to się okazało z czasem coraz trudniejsze i gdy w r. 1910 kapitał niemiecki zmusił wszystkie spółki magazynowe i rurociągowe do złączenia się w większą całość, M. wycofał się z nafty, nabył majątek Glinna w pow. lwowskim i zamieszkał w nim, ale dalej wchodził w skład zarządu Krajowego Tow. Naftowego oraz Wydziału Powiatowego we Lwowie. Autor kilku artykułów w „Nafcie” i „Górniku”, opublikował też historię rodziny Marsów h. Noga, pt. Trzy róże (Lw. b. d.). M. zmarł 28 IX 1915 w Glinnej, pochowany został we Lwowie. W małżeństwie (od r. 1885) z Florentyną z Kozłowskich miał synów Zdzisława i Franciszka, którzy zmarli bezżennie.

 

Uruski, X 235; Żychliński, III 128; – „Czas” 1915 nr z 2 X; – Arch. Hochschule für Bodenkultur; Arch. politechniki wiedeńskiej; Materiały Red. PSB; – Informacje rodziny.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tadeusz Kamil Żeleński ("Boy")

1874-12-21 - 1941-07-04
pisarz
 

Kazimierz Gliński

1850-06-13 - 1920-01-01
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.