INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Czesław Michlewski  

 
 
1892-05-20 - 1931-01-21
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michlewski Stefan Czesław (1892–1931), ekonomista, redaktor „The Polish Economist”. Ur. 20 V w Łodzi. Był jednym z dziewięciorga dzieci majstra i kierownika ruchu w maszynowni fabryki włókienniczej «Stiller i Bielszowski» – Tomasza oraz Anny Bielina-Brzozowskiej. W Łodzi ukończył Szkołę Handlową Kupiectwa Łódzkiego. Nie chcąc służyć w wojsku carskim, wyjechał do Belgii. W l. 1911–14 studiował w Antwerpii na wydziale ekonomicznym w Institut Supérieur de Commerce. Studia (bez dyplomu) ukończył w r. 1914, m. in. z biegłą znajomością 11 języków obcych. W r. 1915 wyjechał do Anglii. Początkowo jako cudzoziemiec nie mógł znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie, później został cenzorem handlowym w brytyjskim ministerstwie wojny. Po zakończeniu działań wojennych przeniósł się do Francji, gdzie podjął pracę w zakładach chemicznych «Poulenc Frères». W r. 1921 wrócił do Polski. Został zatrudniony w «Warszawskim Tow. Akcyjnym Handlu Towarami Aptecznymi (dawniej Ludwik Spiess i Syn)» na stanowisku kierownika wydziału eksportowego. Z tego tytułu prowadził rokowania w wielu krajach (m. in. w Norwegii, Szwecji, na Łotwie i w Estonii). Starał się nawiązać zerwane w czasie wojny stosunki handlowe i umożliwić rozpoczęcie wywozu na te rynki wyrobów galenowych i kosmetycznych fabryki L. Spiessa. W r. 1924 przeniósł się do Warszawskiego Tow. Ubezpieczeń.
W r. 1926 M. został powołany przez Min. Przemysłu i Handlu oraz Min. Spraw Zagranicznych na naczelnego redaktora założonego wówczas miesięcznika gospodarczego wydawanego w języku angielskim „The Polish Economist. A Monthly Review of Trade, Industry and Economics in Poland”. M. był tu specjalnie przydatny, nie tylko dzięki świetnemu przyswojeniu języka angielskiego, ale również ze względu na znajomość mentalności brytyjskich sfer gospodarczych, do których pisma adresowano, jak i ze względu na gruntowną orientację w zagranicznym czasopiśmiennictwie ekonomicznym i zasadach propagandy gospodarczej. M. był nie tylko naczelnym redaktorem pisma, ale formalnie również jego wydawcą, gdyż rząd nie chciał nadawać wydawnictwu charakteru swego oficjalnego organu prasowego. Zasługą M-ego było postawienie „The Polish Economist” na dobrym poziomie i wypracowanie odpowiedniej dla tego typu pisma formy wydawniczej. M. był autorem znacznej części artykułów zamieszczanych na jego łamach (trudno je jednak zidentyfikować, gdyż w „The Polish Economist” przyjęto zasadę niepodpisywania tekstów). Poza tym publikował artykuły i notatki dotyczące życia gospodarczego zagranicy w „Przemyśle i Handlu” i „Polsce Gospodarczej”. Sporadycznie pisywał w czasopismach zagranicznych (nie udało się jednak ustalić tytułów artykułów). Współpracował też przy wydawaniu broszur i książek przez wydawnictwo Polska Gospodarcza.
Niezależnie od pracy zawodowej M. do r. 1926 aktywnie angażował się jako działacz w polskim studenckim ruchu sportowym (przede wszystkim w Akademickim Związku Sportowym). M. in. pełnił funkcje przewodniczącego Międzynarodowego Komisariatu Sportu Studenckiego. Brał udział w wielu międzynarodowych zjazdach sportowych, m. in. w Kongresie Olimpijskim w r. 1925. Zachorował w listopadzie 1930 i zmarł 21 I 1931 w Warszawie; pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.
Ożeniony był (czerwiec 1923) z Julią Chappnis. Miał z nią córkę Annę Marię (1924–1955), psychologa klinicznego.

S. Michlewski, „Pol. Gosp.” 1931 nr 4 s. 133; – „Kur. Warsz.” 1931 nr 22 wyd. poranne s. 7, nr 23 wyd. wieczorne s. 8, nr 24 wyd. poranne s. 7; „The Polish Economist” 1931 s. 29; – Pismo Rijksuniversitair Centrum Antwerpen z 16 I 1973; – Informacje Julii i Wacławy Michlewskich.
Zbigniew Landau

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Brzechwa (pierwotnie Lesman)

1898-08-15 - 1966-07-02
poeta
 

Józef Mehoffer

1869-03-19 - 1946-07-08
malarz
 

Jan Fethke

1903-02-26 - 1980-12-16
reżyser filmowy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.