Stykolt Stefan (1923–1962), ekonomista, profesor University of Toronto w Kanadzie.
Ur. 12 X w Zgierzu (pow. łódzki), był synem Henriette Ring oraz Hilarego, chemika i prawnika, od r. 1941 mieszkającego w Toronto, współwłaściciela tamże firmy Wooden Aircraft Limited, produkującej drewniane części samolotowe, po wojnie działacza polonijnego w Kanadzie (m.in. United Polish Relief Fund i Polish Canadian Research Institute), w l. 1947–53 przewodniczącego tamtejszego PCK, inicjatora przekazania do Polski pierwszych transportów penicyliny. Miał siostrę Janinę (ur. 1920), zamężną za Stanisławem Seydegardem, w czasie drugiej wojny światowej pilotem dywizjonu 300 Royal Air Force.
S. rozpoczął naukę w Gimnazjum Zgromadzenia Kupców w Łodzi. Po wybuchu drugiej wojny światowej, wraz z rodzicami i siostrą, przedostał się we wrześniu przez Rumunię, Włochy i Szwajcarię do Auch we Francji (dep. Gers), gdzie kontynuował naukę w tamtejszym liceum. Latem 1940 rodzina przeniosła się do Rio de Janeiro, a w r. 1941 do Toronto w Kanadzie. Po ukończeniu tam w r. 1942 Upper Canada College studiował S. w Victoria College (obecnie część University of Toronto) i otrzymał w r. 1946 stopień Bachelor of Arts z zakresu nauk politycznych i ekonomii z wyróżnieniem. Kontynuował studia w USA na Harvard University, gdzie w r. 1949 otrzymał stopień magistra, a następnie w Wielkiej Brytanii w Trinity College w Cambridge. W r. 1951 wrócił do Toronto i rozpoczął współpracę z powiązanym ze środowiskiem uniwersyteckim czasopismem „Canadian Forum”; w l. 1954–9 był jego redaktorem naczelnym. W r. 1955 wszedł w skład Royal Comission on Canadas Economic Prospects, zajmującej się kanadyjskimi taryfami celnymi. Równocześnie został t.r. wykładowcą na University of Toronto. Doktoryzował się w r. 1958 na Harvard University na podstawie pracy Economic Analysis and Combines Policy: a Study of Intervention into the Canadian Market for Tires. Od r. 1961 był profesorem ekonomii politycznej na University of Toronto. W badaniach naukowych interesował się szczególnie dziejami kanadyjskiej ekonomii, polityką monetarną, międzynarodową współpracą i rywalizacją gospodarczą, taryfami celnymi w Ameryce, organizacją przemysłu oraz wpływem kapitału brytyjskiego na gospodarkę Kanady. Sprzeciwiał się ingerencji państwa w gospodarce. Opublikował kilkadziesiąt artykułów dotyczących szczegółowych analiz procesów ekonomicznych, teorii i metodologii ekonomii politycznej oraz ich praktycznego wykorzystania. Należał do Canadian Political Science Association oraz American Economic Association. Uważany był, wraz z A. D. Scottem i H. Eastmanem, za twórcę kanadyjskiej szkoły ekonomicznej. Interesował się literaturą francuską, należał do Tow. Les Amis de Marcel Proust. Uczestnicząc w życiu naukowym Kanady, podkreślał swe przywiązanie do kultury polskiej. Zmarł na chorobę nowotworową 13 II 1962 w Toronto; prochy zostały rozsypane na terenie jego letniskowej posiadłości w regionie Muskoka w stanie Ontario.
S. był dwukrotnie żonaty, oba małżeństwa były bezdzietne i zakończyły się rozwodami.
Johnson H. G., Stefan Stykolt 1923–1962, „Canadian Journal of Economics and Political Science” 1963 nr z lutego s. 99–103; Kos-Rabcewicz-Zubkowski L., The Poles in Canada, Ottawa 1968; The Living Name. A Tribute to Stefan Stykolt from some of his Friends, Red. W. J. Stankiewicz, Toronto 1964; Reczyńska A., Piętno wojny. Polonia kanadyjska wobec polskich problemów lat 1939–1945, Kr. 1997 (dot. ojca, Hilarego); Turek V., The Polish-Language Press in Canada, Toronto 1962 s. 225; Wołodkowicz A., Polish Contribution to Arts and Sciences in Canada, Montreal 1969; – Zolobka V., Polonica Canadiana 1958–1970, Toronto 1978; – Mater. Red. PSB: Bibliogr. A. Lama; – Informacje Katarzyny Seydegart i Jacka Kozaka z Toronto.
Anna Reczyńska