INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Szymon (od Św. Mateusza) Bielski  

 
 
1745-09-17 - 1826-01-04
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielski Szymon od św. Mateusza (1745–1826), pijar, nauczyciel i kierownik drukarni zakonnej w Warszawie. Urodził się dnia 17 IX we wsi Jazowsku w woj. krak. Pierwsze nauki pobierał w szkole pijarskiej w Podolińcu na Spiszu. Mając lat 21, wstąpił do zakonu pijarów. Po ukończeniu studjów przez dwadzieścia lat uczył w szkołach zakonnych w Łowiczu, Łukowie, Chełmie, Radomiu, Drohiczynie, Międzyrzeczu i Szczuczynie, wykładając retorykę i historję wraz z geografią. W r. 1792 powołały go władze zakonne na odpowiedzialne stanowisko prefekta drukarni i bibljoteki w Warszawie; tam do r. 1817 umiejętnie kierował pracą wydawniczą i rozszerzył drukarnię. Bibljotekę uporządkował, uzupełnił szeregiem ważnych dzieł i sporządził katalog, który następnie w r. 1796 ogłosił drukiem jako Catalogus librorum Bibliothecae Collegii Regii Varsaviensis clericorum regularium Scholarum Piarum. Owocem jego pracy i zapobiegliwości było również uporządkowanie bibljotek zakonnych w Drohiczynie i Szczuczynie. Jako bibljotekarz i kierownik drukarni stykał się ustawicznie z pracami pijarów i postanowił napisać specjalną bibliografję pijarską. Za podstawę służyły mu materjały, przez innego pijara, ks. Atanazego Pomorzkanta, do r. 1794 zebrane. B. uzupełnił je danemi do r. 1812 i, zaopatrzywszy treściwemi życiorysami autorów, w tymże roku drukiem ogłosił jako Vita et scripta quorundam e congregatione cler. reg. Scholarum Piarum in provincia Polona professorum. Dziełko to, pracowicie zebrane, stanowi ważną pozycję w naszej bibliografji, zostało też bardzo przychylnie przyjęte przez współczesnych i jeszcze dzisiaj jest nieodzowne przy opracowywaniu dziejów pijarów polskich, mimo pojawienia się bibliografji Węgra Horanyiego. W r. 1817 powrócił B. do pracy w szkolnictwie i do r. 1825 wykładał w Kolegjum Konarskiego na Żoliborzu, poczem został przeniesiony na stanowisko nauczyciela w Kolegjum Głównem w Warszawie już jako 80-letni staruszek. Dn. 4 I 1826 śmierć przecięła pracowity żywot B-go. Był on płodnym pisarzem. Owocem tej jego pracy były: Arytmetyka praktyczna… dla wygody y używania szkolnej młodzi zebrana (1775 r.), dwie edycje Arytmetyki dla wygody y używania gospodarskiego (1775 i 1793 r.), tłumaczenia z francuskich opracowań Turneux i Fleury’ego historyj Starego i Nowego Testamentu (1793 r.), historji Kościoła i katechizmu i inne, które w kierowanej przez się drukarni wydawał. Posiłkując się tłumaczeniem francuskiem, przełożył i ogłosił w r. 1797 Emanuela Kanta »Proiect wieczystego pokoiu«; B. interesował się Kantem specjalnie i w »Pamiętnikach« Dmochowskiego skreślił jego życiorys. W r. 1812 wydał »Pieśni narodowe z autorów polskich zebrane«. Wspólnie zaś z pijarem Onufrym Górskim i Franciszkiem Dmochowskim, tłumaczem Iljady, z którym żył w wielkiej przyjaźni, wydał trzytomowy »Wybór różnych poezyj z rymotwórców polskich«. Warszawskie Towarzystwo Naukowe, doceniając owoce pracy nauczycielskiej, wydawniczej i naukowej, zaszczyciło B-go przyjęciem w poczet swych członków.

 

Estr.; Dawni pisarze polscy, W. 2000 I; Horanyi, Script. Piar., I 256–257; autobiografia B. w jego Vita et scripta… Scholarum Piarum professorum, W. 1812; nekrolog w »Kur. Warsz.« z 1826 r., nr 8; Bentkowski, Historja literatury, II 59–62; Enc. Kośc. Nowodworskiego; Struve H., Historja logiki jako teorji poznania w Polsce, wyd. II, 1910, 4.

Stanisław Szczotka

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Konstanty Gaszyński

1809-03-10 - 1866-10-08
pisarz
 

Michał Franciszek Stachowicz

1768-08-14 - 1825-03-26
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Nepomucen Sadowski

1814-05-16 - 1897-07-03
archeolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.