Rzepecka z Szumskich Teresa, pseud. i krypt. Stara Wołynianka, T.R., T.Rz., Ter. Rzep. (1829–1909), poetka, publicystka. Ur. we wsi Połowienniki na Wołyniu w rodzinie ziemiańskiej, była córką Józefa Szumskiego i Izabeli z Kamieńskich.
Lata dziecięce spędziła we wsi Hreberynka w pow. starokonstantynowskim, u swej babki, Teresy z Romanów Kamieńskiej. Następnie uczyła się prywatnie, przebywając u Beyzymów na Wołyniu. W r. 1846 wyszła za mąż za Seweryna Rzepeckiego, ziemianina, i zamieszkała w jego majątku, we wsi Pohorylce w pow. krzemienieckim. Zajęła się prowadzeniem domu i gospodarstwa, uprawiała działalność społeczną i charytatywną wśród chłopów. «Obdarzona poetyckimi uzdolnieniami bardzo wcześnie ujęła pióro, z którym nie rozstawała się do końca swych długich dni» (M. Dubiecki). Wg informacji „Biesiady Literackiej” (1909 nr 26) pierwsze utwory opublikowała (anonimowo) w wydawnictwie zbiorowym „Co Bóg dał” (Kijów 1872). W l. 1887–1909 wiele jej utworów wierszowanych opublikowała „Biesiada Literacka”. Wyrażała w nich uczucia patriotyczne i przywiązanie do ziemi rodzinnej, a zarazem głosiła pochwałę pracy i postępu cywilizacyjnego. Utworom prozą nadawała zwykle formę listów do redakcji, tak np. w liście Od Wołynianki („Biesiada Liter.” 1905) na kanwie osobistych przeżyć i wspomnień ukazała swój stosunek do problemu emancypacji kobiet. Parę wierszy R-iej zamieściły też m. in. czasopisma: warszawski „Świt” (1884), „Dziennik Chicagoski” (1899), „Zgoda” (Chicago 1907). Opracowała też R. zarys historii starożytnej, którego wydaniem miał się zająć Antoni Pietkiewicz. Była postacią lubianą i szanowaną w środowisku wołyńskim. R. zmarła w Pohorylcach ok. połowy listopada 1909.
W małżeństwie z Sewerynem Rzepeckim miała R. dzieci, o których jednakże brak wiadomości.
Estreicher w. XIX, Wyd. 2., II 407; – Dubiecki M., Teresa z Szumskich Rzepecka, „Biesiada Liter.” 1910 nr 14 s. 275 (fot.); Stara Wołynianka, tamże 1909 nr 26 (fot.); Święcicki M., Ś.p. Teresa Rzepecka, „Dzien. Kijowski” 1909 nr 265 s. 2; – „Kur. Warsz.” 1909 nr 337; – IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna (A. Bara).
Cecylia Gajkowska