Sedey Tomasz (1757–1818), profesor fizjologii Uniwersytetu Lwowskiego. Ur. 20 XII w Lublanie w Słowenii. O pochodzeniu brak informacji.
Po ukończeniu gimnazjum w Lublanie S. studiował medycynę na uniwersytecie wiedeńskim i tam uzyskał stopień doktora medycyny 3 IX 1780. Po studiach przez siedem lat był nauczycielem fizjologii w Wiedniu, a następnie w r. 1787 został profesorem fizjologii na Uniw. Lwow., w miejsce ustępującego do Zamościa Jakuba Kostrzewskiego. Już jednak w grudniu n.r. został zdymisjonowany i przeniesiony w stan spoczynku z powodu redukcji Wydz. Medycznego do poziomu niższej szkoły lekarskiej. W r. 1791 powrócił na uniwersytet jako dyrektor odrodzonego Wydziału oraz jako kierownik katedry anatomii, fizjologii i okulistyki. Tę ostatnią wykładał tylko teoretycznie z powodu braku zakładu chorób ocznych. Był także lekarzem gubernatora Lwowa J. Brygido. W l. 1796–1802 był nadto przedstawicielem Wydz. Medycznego w Konsessie czyli «ławie naukowej», reprezentującej grona naukowe szkół i uczelni galicyjskich wobec władz w Wiedniu. S. nie był uczonym twórczym, ale interesował się postępami nauki, energicznie kierował Wydziałem i dbał o zaopatrzenie biblioteki uniwersyteckiej w najnowsze książki medyczne. W r. 1802 był współzałożycielem bezpłatnego zakładu szczepienia ospy we Lwowie.
Po zamknięciu w r. 1805 Uniw. Lwow. przeniesiono S-a wraz z innymi profesorami do Krakowa w celu uzupełnienia profesury Uniw. Krak., zreorganizowanego na wzór uczelni austriackich. W spisach pracowników uczelni S. jednak nie występuje. Po włączeniu w r. 1809 części Galicji z Krakowem do Ks. Warsz., powrócił do Lwowa i jako emerytowany profesor prowadził praktykę lekarską. Zabiegał o reaktywowanie fakultetu medycznego we Lwowie, m. in. w r. 1816 pisemnie zobowiązał się wobec Namiestnictwa do bezpłatnego objęcia katedry, ale w przywróconym rok później uniwersytecie i połączonym z nim Instytucie Medyczno-Chirurgicznym nie był czynny. Zmarł w r. 1818 we Lwowie.
Finkel–Starzyński, Hist. Uniw. Lwow.; Machek E., Okulistyka we Lwowie w latach 1772 do 1927, „Pol. Gaz. Lek.” 1928 nr 16 s. 298; Zwoździak W., Historia Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Lwowskiego, „Arch. Hist. Med.” R. 27: 1964 nr 1–2 s. 16, 19–22; – Szematyzmy Król. Galicji z l. 1799–1815.
Stanisław Sroka