INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wacław Malinowski  

 
 
1908-09-26 - 1944-08-13
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Malinowski Wacław, pseud. Grek (1908–1944), działacz komunistyczny. Ur. 26 IX w Łodzi, był synem Tomasza, tkacza, i Józefy Najder. Ukończył zawodową szkołę dokształcającą dla młodzieży rzemieślniczej, był z zawodu ślusarzem. Pracował w Widzewskiej Manufakturze. Wg relacji przyjaciół, w l. 1927–9 należał do Organizacji Młodzieży Tow. Uniwersytetu Robotniczego (OM TUR) w dzielnicy Widzew w Łodzi i działał w Komunistycznym Związku Młodzieży Polskiej. W l. 1929–31 odbył służbę wojskową. Od r. 1932 należał do fabrycznej komórki Komunistycznej Partii Polski (KPP) w Widzewskiej Manufakturze, uczestniczył w ruchu strajkowym, brał udział w kolportażu prasy partyjnej.

Zmobilizowany w sierpniu 1939, uczestniczył w działaniach wojennych w ramach grupy operacyjnej «Armii Łódź». Po powrocie z kampanii wrześniowej pracował przy robotach ziemnych w Łodzi. W maju 1940 został skierowany na roboty przymusowe do zakładów metalowych H. Cegielski w Poznaniu (Deutsche Waffen und Munitionsfabriken – DWM). W oparciu o przedwojenne kontakty oraz przy pomocy przybyłych wraz z nim z Łodzi przyjaciół znalazł się w r. 1941 wśród twórców komunistycznego podziemia w Poznaniu. Używał pseud. Grek. Od r. 1942 był członkiem Polskiej Partii Robotniczej (PPR). Został I sekretarzem drugiego Komitetu Fabrycznego PPR w Zakładach H. Cegielski. Działał również w składzie ogólnomiejskich władz tej organizacji. Z polecenia Komitetu Miejskiego PPR sprawował opiekę nad Komitetem Młodzieżowym partii w Poznaniu. Wchodził w skład kolegium redagującego konspiracyjne pismo „Głos Poznania”. Zajmował się zbieraniem wiadomości radiowych z nasłuchu oraz przepisywaniem i redagowaniem pisma. Był łącznikiem Poznania z Komitetem Obwodowym PPR w Łodzi, skąd przywoził informacje, okólniki, instrukcje i broń. Wchodził w skład rejonowego dowództwa Gwardii Ludowej na miasto Poznań. Aresztowany został 17 V 1944. Pomimo okrutnego śledztwa w siedzibie gestapo nie wymuszono na nim zeznań. Po zamknięciu sprawy przebywał w obozie karnym w Żabikowie koło Poznania wraz z całą grupą kierowniczą PPR Poznania, aresztowaną przez gestapo. Był tam torturowany i głodzony. W dn. 13 VIII 1944 został w grupie 11 działaczy PPR Poznania i okolicy rozstrzelany na terenie obozu żabikowskiego. Był żonaty (od r. 1936) z Honoratą Kupkówną, miał córkę Annę.

 

Olszewski M., Działalność komunistycznego ruchu podziemnego w Wielkopolsce w okresie okupacji hitlerowskiej, w: XX rocznica powstania Polskiej Partii Robotniczej. Referaty i dyskusja z sesji naukowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza, P. 1962 s. 22; tenże, Losy i ludzie podziemnej poznańskiej Polskiej Partii Robotniczej, „Kron. m. Poznania” 1969 nr 4 s. 53–6, 62–3 (fot.); – Arch. KW PZPR w P.: ARHP, teka 86 poz. 1–11 (akta osobowe M-ego, relacje rodziny i in.).

Marian Olszewski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.