INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Weronika Paszkowska  

 
 
1766 - 1842-02-06
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paszkowska Weronika (ok. 1766–1842), warszawska malarka miniaturzystka. Ur. w Piszczacu koło Białej Podlaskiej w rodzinie szlacheckiej, była córką pułkownika Hiacentego i Elżbiety. Spokrewniona z Kościuszką i Sosnowskimi, kuzynka Antoniego Trębickiego – należała do towarzystwa warszawskiego; malarstwo uprawiała raczej po amatorsku, ale z sukcesem. Pewnie przyuczył ją tej sztuki Wincenty Lesseur. Stanisław August, na którego zlecenie wykonywała swe prace, posiadał w swej kolekcji jej miniatury: Matka Boska z Dzieciątkiem wg Guido Reniego (wykonana w Grodnie w r. 1795, gdzie P. przebywała przy królu), Modlitwa poranna wg J. B. Greuze’a oraz dwie inne, bodaj też wedle Greuze’a, czy tylko w jego guście. Malowała też portreciki (m. in. parokrotnie Kościuszki i ks. Józefa Poniatowskiego) oraz akwarelowe pejzaże. W r. 1801 przebywała na dworze Izabeli Branickiej w Białymstoku, gdzie dla Marcelego Bacciarellego rysowała szambelana Mikołaja Wolskiego (Bacciarelli na tej podstawie malował Wolskiego w scenie śmierci króla). W późniejszych latach, dość zamożna i samotna, osiadła na dewocji u panien kanoniczek w Warszawie, następnie w klasztorze (czy raczej w szpitalu) Św. Rocha. P. zmarła w Warszawie 6 II 1842.

 

Rastawiecki, Słown. malarzów, II; – Batowski Z., Malarki Stanisława Augusta, Wr. 1951; Chyczewska A., Bacciarelliana, „Biul. Hist. Sztuki” R. 40: 1978 nr 2 s. 152; Mańkowski T., Galeria Stanisława Augusta, Lw. 1932; – Korespondencja Franciszka Karpińskiego, Zebrał T. Mikulski, Oprac. R. Sobol, „Arch. Liter.” (Wr.) T. 4: 1958; Trębicki A., Opisanie sejmu ekstraordynaryjnego podziałowego r. 1793 w Grodnie, Oprac. J. Kowecki, W. 1967.

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj I

1796-07-06 - 1855-03-03
car Rosji
 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Dionizy Stroński

1803-01-01 - 1865-04-13
bibliotekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.