INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Baran      Fotografia portretowa Władysława Barana (1882-1930) w Przegląd Bibljoteczny», Kr. 1930, rocz. IV, zesz. 3 - niepag. karta ilustr. między ss. 402 i 403 - źródło kopii cyfrowej: sbp.pl - retusz iPSB

Władysław Baran  

 
 
1882 - 1930-08-21
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baran Władysław (1882–1930), bibljotekarz. Ur. w r. 1882 w Okoninie pow. ropczyckiego z rodziny włościańskiej, ukończył gimnazjum w Tarnowie; studja historyczne odbywał w Uniw. Krak. w l. 1903–1907, w r. 1904 został aplikantem Archiwum Akt. Dawnych m. Krakowa, w 1907–1919 był bibljotekarzem w Muzeum ks. Czartoryskich, 1920–1930 dyrektorem Bibljoteki Pol. Akad. Umiej. Uczestniczył w r. 1913 w ekspedycji Akad. Um. na Węgry w celu poszukiwania poloników; »Sprawozdanie z poszukiwań na Węgrzech«, Kraków 1919, przynosi m. i. opracowany przez B. opis 324 druków nieznanych, względnie mało znanych lub błędnie opisanych w dotychczasowej bibljografji. B. należał do najczynniejszych członków Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie, w którem wygłosił szereg ciekawych odczytów i współpracował w wydawnictwach bibljofilskich. Już jako student był czynny w Towarzystwie Szkoły Ludowej przy zakładaniu bibljotek wiejskich, a w r. 1918 organizował Bibljotekę T. S. L. w Krakowie, którą kierował do r. 1923. Ogłaszał artykuły w czasopismach o bibljotekach, prowadził kursą bibljotekarskie dla pracowników oświatowych oraz wykłady bibljotekarstwa w Szkole Pracy Społecznej im. Baranieckiego w Krakowie.

 

D’Abancourt Helena, Ś. p. Wł. B., »Przegląd Bibljoteczny», Kr. 1930, rocz. IV, zesz. 3; Seruga Józef, Ś. p. Wł. B., »Silva rerum« Kr. 1930, nr 8/9 i odb.

Józef Seruga

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.