Około-Kułakowa z Kulińskich Władysława Anna (1907–1944), bibliotekarka. Ur. 17 XII we Lwowie, była jedyną córką Mieczysława Kulińskiego (zob.) i Emilii z Hubisztów. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Królowej Jadwigi w Warszawie rozpoczęła w r. akad. 1925/6 studia historyczne na Wydziale Filozoficznym UJ w Krakowie, które ukończyła ze stopniem magistra u prof. Marcelego Handelsmana na Uniw. Warsz. w r. 1931. W l. 1930–1 pracowała w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy, a od 1 XI 1931 do 1 X 1939 w Bibliotece Narodowej, gdzie od r. 1933 zajęta w Dziale Kartograficznym, została w r. 1935 jego p.o. kierownika po Bolesławie Olszewiczu. W r. 1937 zdała państwowy egzamin bibliotekarski. Okazując wiele inicjatywy, starała się o powiększenie i uprzystępnienie zbiorów kartograficznych Biblioteki Narodowej i przekazanego jej w l. 1936–7 depozytu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (zbiory kartograficzne obu bibliotek spłonęły wraz z katalogami i inwentarzem w październiku 1944 w gmachu Biblioteki Krasińskich). W r. 1934 omówiła O.-K. w „Przeglądzie Bibliotecznym” urządzone z okazji Międzynarodowego Kongresu Geografów w Warszawie Wystawy kartograficzne ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów Biblioteki Narodowej. W „Przeglądzie Bibliotecznym” w r. 1936 ogłosiła pożyteczny artykuł Warszawa jako warsztat naukowy w zakresie kartograficznym. Treść, stan opracowania i rozmieszczenie warszawskich zbiorów kartograficznych obejmujący zarówno zbiory państwowe, jak i prywatne oraz umieszczone przy poszczególnych instytucjach. Współpracowała z „Polskim Słownikiem Biograficznym” i z wydawnictwem „Polacy w cywilizacjach obcych”.
W czasie powstania warszawskiego O.-K. była czynna na Żoliborzu przy ewakuacji rannych ze szpitala przy ul. Śmiałej do Fortu Sokolnickiego. Ciężko ranna, ugodzona odłamkiem pocisku w czasie przenoszenia jej do szpitala, zmarła 29 IX 1944. Pochowana prowizorycznie w ogrodzie jednej z will, przeniesiona została na cmentarz wojskowy na Powązkach.
Zamężna za inż. Eugeniuszem Około-Kułakiem, pozostawiła córkę Magdalenę, zamężną Roelants, przebywającą w Szwajcarii.
Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Słown. Pracowników Książki Pol., (tu bibliogr.); – Podlewski S., Rapsodia Żoliborska, W. 1957; – „Przegl. Bibliot.” 1938 s. 60; – Arch. UJ: W. F. II 398 a, 1925/6; – Życiorys O.-K-ej pióra Bolesława Olszewicza w Materiałach Red. PSB; – Informacje rodzinne Zofii Voigtowej w Krakowie.
Helena Wereszycka