INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech (Albrecht) Hentschel  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hentschel Wojciech (Albrecht), (1631–1686), śląski pastor luterański i autor pieśni. Ur. w Kluczborku, pochodził z mieszczańsko-pastorskiej rodziny, wywodzącej się z Chojnowa (pow. Złotoryja). Jego dziad, Adam (zm. 18 IX 1629), był pastorem w Jaworze koło Świdnicy, skąd na pół roku przed śmiercią został, po uprzednim obrabowaniu, wypędzony przez katolików. Rodzice Wojciecha ucierpieli również ciężko w czasie wojny trzydziestoletniej: ojciec, Jozjasz, został sprzedany jako jeniec do Wenecji, a matka, Helena Schelin, po sześciokrotnym obrabowaniu musiała pójść na służbę do pewnej szlacheckiej rodziny, jako kobieta do dzieci. W związku z ciężkim położeniem matki H. wyjechał w młodości na Węgry, gdzie jako żak żebrzący ukończył szkołę średnią. Po studiach teologicznych w Strasburgu pracował od r. 1664 przez trzy lata w zborze w Bąkowie (nie w Bieńkowie!) w księstwie brzeskim, chyba jako diakon, a potem sprawował aż do śmierci funkcję pastora w Poniatowicach i jednocześnie w pobliskiej Jemielnej (pow. Oleśnica). W czasie nie odznaczającego się niczym szczególnym życia wiejskiego pastora układał H. w j. polskim i niemieckim liczne pieśni religijne, niektóre przekładał z niemieckiego na polski (część niemieckich utworów H-a tłumaczyli później również inni wydawcy kancjonałów). H. wydawał podobno drukiem swe pieśni, ale już jego syn, pastor cieszyński, (Jan) Chrystian, nie zdołał ich wszystkich odnaleźć. W r. 1719 senior zboru Marii Magdaleny we Wrocławiu, J. H. Assig, wydając „Postylkę domową dla chorych i zasmuconych…” seniora luteran wielkopolskich Samuela Hentschela (1635–90, nie był on chyba krewnym Wojciecha), dodał do niej w „Kancyjonaliku nowym” oryginalną pieśń pastora z Poniatowic, pt. O Boże, racz się zmiłować, podpisaną pierwszymi literami «W. H.». H. zmarł 7 X 1686 r. w Poniatowicach, gdzie też został pochowany.

 

Estreicher; – Bentkowski F., Historia literatury pol., Wil. 1814 I 245; Ehrhardt S. J., Presbyteriologie des Evangelischen Schlesiens, Legnica 1780–1784 II 166–7, 476–7, III cz. 2 s. 17–8, 80, 82–3; Fuchs O., Reformations – und Kirchengeschichte des Fürstenthums Oels, Wr. 1779 s. 284; Koelling H., Presbyteriologie das ist ausführliche Geschichte der Pastoren und Prediger des Kirchenkreises Creuzburg, Wr. 1867 s. 39; Ogrodziński W., Dzieje piśmiennictwa śląskiego, Kat. – Wr. 1946; Oloff E., Polnische Liedergeschichte…, Gd. 1744 s. 81–3, 123, 341; toż w Beyträge zu der Pohlnischen Weltlichen-, Kirchen- und Gelehrtengeschichte, Gd. 1764 I; Sinapius J., Olsnographia oder eigentliche Beschreibung des Oelsnischen Fürstenthums…, Leipzig und Frankfurt 1707 I 489; Smend G., Samuel Hentschel. Ein kirchlicher Führer im alten Polen, „Deutsche Wissenschaftliche Zeitschrift für Polen” (P.) T. 28: 1934 i odb.

Wacław Urban

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.