INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Kiedrzyński  

 
 
ok. 1745 - 1768-11-05
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Kiedrzyński Wojciech h. Ostoja (ok. 1745–1768), konfederat barski. Wywodził się z Kiedrzyna spod Częstochowy, ale był obywatelem woj. sieradzkiego. Latem 1768 r. przystąpił do konfederacji barskiej woj. krakowskiego. Otrzymał wówczas stopień rotmistrza z prawem werbunku i wybierania podatków. W sierpniu, po upadku Krakowa, przyciągnął z trzynastu ludźmi do Wielkopolski, gdzie «niedługo chodząc … zebrał blisko 80 koni». Był jednym z inicjatorów zjazdu w Kole, na którym ok. 5 IX wybrano regimentarzem wielkopolskim Jakuba Ulejskiego. K., któremu wówczas potwierdzono rangę rotmistrza, osłaniał na przełomie sierpnia i września zjazd kolski na linii: Rossoczyca, Warta, Pyzdry, Słupce. Odtąd przez kilka tygodni prowadził wespół z Ulejskim ożywioną akcję w północnej Wielkopolsce. To niewątpliwie K. walczył 8 lub 9 IX z Drewiczem pod Ślesinem. Dn. 14 IX brał udział w rozpędzeniu trybunału bydgoskiego oraz w opanowaniu garnizonu i kasy komory fordońskiej. Dn. 24 IX uczestniczył w zażartej bitwie w Wieleniu, a 26 IX starł się w Sierakowie z oddziałem wojsk kor. i opróżnił tamtejszą komorę celną i kasę solną. Tegoż dnia pod wieczór wziął udział w pomyślnej potyczce z oddziałem rosyjskim pod Lwówkiem. Gdy Ulejski, zapędziwszy się za pokonanymi, nie powracał czas dłuższy, K., przeświadczony o jego śmierci, zebrał konfederatów pod swą komendą i omijając Poznań, zaprowadził ich do Kalisza. Tu 8 X z inicjatywy K-ego (wg relacji Ulejskiego) wybrano na miejsce Ulejskiego regimentarzem Ignacego Malczewskiego.
 
Stąd z por. Franciszkiem Gliszczyńskim i chorążym Wojciechem Grzybowskim ruszył K. na południe celem wznowienia konfederacji w Sieradzkiem i zorganizowania Łęczycan. Już 15 X wybrał 879 złp. pogłównego z synagogi kępińskiej, 18 X ściągał podatki z podwieluńskich wsi: Mokrska, Słupi i Woli, a wszędzie przeprowadzał rekrutację. Dn. 26 X do grodu sieradzkiego zaniósł uniwersał, w którym wytykał współziomkom oziębłość i zagrzewał ich do walki: posesjonaci mają w ciągu pięciu dni stawić się w jego obozie z pachołkami, szlachta uboższa sama, dobra duchowne i królewskie dostarczą co dziesiątego gospodarza. Tamował bieg Trybunału Piotrkowskiego i wszelkich jurysdykcji, groził karami grasantom «ekstorsje i uciski czyniącym» oraz zapowiadał zwołanie szlachty sieradzkiej do obioru marszałka. Stamtąd K. ruszył na Piotrków z zamiarem rozpędzenia trybunału, a następnie poruszenia Łęczyckiego. Tymczasem Drewicz, tropiący Wielkopolan w Kaliskiem, na wiadomość o ruchach K-ego rzucił się do Piotrkowa. K. wobec tego obrócił szybki marsz na Szadek, Sieradz, Złoczew, Wieruszów, ale dopędzony pod Grabowem został tam rozbity i zmuszony do odwrotu w Wieluńskie. Dn. 5 XI 1768 r., dopędzony po raz drugi pod Krzepicami, poległ z 20 towarzyszami.
 
 
Konopczyński, Konfederacja barska I; tenże, Krwawe dni nad górną Wartą, „Roczniki Oddz. Łódz. Pol. Tow. Hist.” (Ł.) 1929–30 s. 11, 13; Schicksale der Polnischen Dissidenten, Hamburg 1769 s. 338–9; – Kitowicz J., Pamiętniki, Wyd. W. Zawadzki, Lw. 1882 I 143–4; – „Thornische Wöchentliche Nachrichten” 1768 s. 310, 320, 344, 384, 392, 393; – AGAD: Rel. Castr. Wieluń, nr 23 k. 16, 167 i in., Inscr. Castr. Ostrzeszów, nr 16 k. 177, B. Tarnowskich z Suchej nr 62/79 k. 72–72v.; Arch. Państw. w P.: Rel. Castr. Pozn. nr 559 k. 122v., 124, 139, 214, 219v.; Arch. Archidiec. w P.: Liber mort. Lwówek 1768; Arch. Państw. w Ł.: Zbiory Bartoszewiczów, Teki Wessla, rkp. 271; B. Czart.: rkp. 944 s. 46; B. Jag.: rkp. 6670 k. 140v., 144v.; B. PAN w Kr.: rkp. 1145; B. Ossol.: rkp. nr 257, nr 1408; B. Krasińskich w W.: rkp. 3259 s. 132 (w odpisach autora).
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.