Skoczek Zbigniew Jan (1930–1994), operator filmowy Polskiej Kroniki Filmowej i Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Ur. 2 I w Sowlinach koło Limanowej, był jednym z dwu synów Józefa (zm. 1960), funkcjonariusza policji w Krynicy, i Marii z Twarogów.
W czasie okupacji niemieckiej matka S-ka za pomoc w ucieczce z aresztu Gestapo kilku więźniom, Polakom i Francuzom, została wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie w r. 1942 zmarła. Ojciec musiał ukrywać się przed Niemcami do końca wojny. S-kiem i jego bratem Mieczysławem opiekowała się w tym czasie rodzina matki w Sowlinach. Po r. 1945 ojciec S-ka zamieszkał w Krakowie, gdzie został pracownikiem urzędu miejskiego i ożenił się po raz drugi. S. ze względu na szkołę pozostał u dziadków. Dzięki stypendium Tow. Budowy Szkół ukończył gimnazjum i liceum w Limanowej; maturę zdał w r. 1950. Od dziecka pasjonował się techniczną stroną filmu oraz fotografią i w r. 1950 podjął studia na Wydz. Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi; ukończył je w r. 1954 (dyplom otrzymał w r. 1959).
Po studiach S. podjął w r. 1954 pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie jako operator Polskiej Kroniki Filmowej (PKF). Do r. 1990 przygotował ok. 1 800 tematów dla PKF, które pozostają do dziś bogatym źródłem wiedzy o życiu w Polsce. Jego prace charakteryzował szeroki rozrzut tematyczny. Były wśród nich zdjęcia do filmów biograficznych (np. o Marii Kuncewiczowej, Wandzie Wiłkomirskiej, Zdzisławie Beksińskim, Jerzym Dudzie-Graczu, Aleksandrze Gieysztorze, Wiesławie Ochmanie, Karolu Szymanowskim), sportowych (szczególnie o sporcie narciarskim, obsługiwał np. Memoriały Bronisława Czecha), przyrodniczych (zwłaszcza o pięknie gór), zapisy z życia teatru i kabaretu, sprawozdania z festiwali piosenki w Opolu i Sopocie, zdjęcia z planów filmowych itp. Przygotowywał dla PKF materiały z międzynarodowych konferencji, narad i spotkań na najwyższym szczeblu (np. Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) w Helsinkach (1975), spotkanie na szczycie R. Reagan – M. Gorbaczow w Genewie (1985), audiencja M. Gorbaczowa u papieża Jana Pawła II (1989), pielgrzymki Jana Pawła II do Polski) oraz wizyt zagranicznych polskich delegacji państwowych i partyjnych. S. był również autorem unikatowych zdjęć samospalenia Ryszarda Siwca podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie (8 IX 1968). Po wprowadzeniu stanu wojennego realizował zdjęcia z wielu demonstracji protestacyjnych, był zatrzymany i pobity przez milicję.
Zdjęcia S-ka do filmów dokumentalnych były wysoko oceniane za walory plastyczne. Malarz Czesław Rzepiński określił go mianem «wspaniałego pejzażysty». Zwracano uwagę na jego «wrażliwość na kolorystykę, światłocienie», «genialną pracę kamery» (Zdzisław Sierpiński). Wśród kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, których S. był operatorem, z wysokim uznaniem spotkały się m. in. nagrodzone w kraju i za granicą „Śmierć statku” (reż. Jerzy Kaden, 1961; III nagroda na I Ogólnopolskim Przeglądzie Krótkometrażowych Filmów Morskich w Szczecinie, 1964), „Skocznia” (reż. Jerzy Brzozowski, 1965; Trofeum Narodów za najlepszy zestaw filmów na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich i Eksploracyjnych w Trydencie, 1966, nagroda zespołowa), „Dzień na jeziorach mazurskich” (reż. Władysław Siesicki, 1966; m. in. Złota Statuetka św. Ambrożego na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych w Mediolanie, 1967), „Nasz wiek dwudziesty” (reż. Jadwiga Zajiček, 1988, m.in. Brązowy Lajkonik na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, 1989; Nagroda Jury Katolickiego na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen, 1989). S. współpracował ponadto z wielu wybitnymi realizatorami jak: Ludwik Perski, Jerzy Bossak, Sergiusz Sprudin, Józef Gębski, Krzysztof Szmagier. Szczególnie wiele satysfakcji przyniosła mu wieloletnia współpraca z L. Perskim (m. in. „Karol Szymanowski – wspomnienia, refleksje”, 1982, „Za bramą wielkiej ciszy”, 1984, „Portret śpiewem i pędzlem malowany”, 1985). Jedną z ostatnich prac S-a były zdjęcia do sześciogodzinnego, opracowanego w kilku wersjach językowych, dokumentalnego filmu Andrzeja Solki „E Meditatione il Santo Rosario” (1989), realizowanego w najważniejszych sanktuariach maryjnych na świecie, a poświęconego Janowi Pawłowi II.
S. był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przeszedł na emeryturę w r. 1990, lecz dalej był aktywny twórczo. Życiową pasją S-a był sport narciarski. Zmarł w Warszawie 3 VI 1994. Pochowany został na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie (Wólka Węglowa). Był odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985) oraz Złotą Odznaką Honorową «Za zasługi dla Warszawy» (1989).
S. był żonaty od 29 II 1964 z Marią Orłowską (ur. 1929), montażystką filmów fabularnych i dokumentalnych. Małżeństwo było bezdzietne.
Spuścizna artystyczna S-a znajduje się w Archiwum Filmowym w Warszawie.
Fot. w: Arch. Filmowe w W.; – Encyklopedia kultury polskiej XX w. Film. Kinematografia, W. 1994 s. 255; – Historia filmu polskiego, W. 1980–94 IV, VI; Sierpiński Z., Zbyszek, „Polska Zbrojna” 1994 nr 25/193; St. Sz., Zbigniew Skoczek będzie filmowcem, „Echo Krak.” 1950 nr 174 (fot.); – „Życie Warszawy” 1994 nr 131, 133; – Arch. Filmowe w W.: Materiały filmowe i fot., katalogi, filmografia S-a; – Orłowska-Skoczek M., Życiorys S-ka (rkp. w posiadaniu autora); – Informacje żony, Marii Orłowskiej-Skoczek, Zbigniewa Karpowicza i Włodzimierza Rekłajtisa z W.
Artur Patek