Miszewska Zofia Antonina, krypt. Z. M., Zm., Misz. (1901–1944), literatka, publicystka. Ur. 12 VI w Warszawie, była córką Władysława Aleksandra, dyrektora fabryki porcelany w Ćmielowie, i Pauliny z Kreikmanów (Kreczmarów?). W r. 1913 wyjechała z rodzicami na Ukrainę, gdzie jej ojciec objął posadę rządcy w dobrach Potockich. W r. 1919 uzyskała świadectwo dojrzałości w szkole filologicznej Wacławy Peretiatkowiczowej w Kijowie. W l. 1921–1927 studiowała polonistykę na Uniw. Warsz. W czasie studiów pracowała zarobkowo, m.in. w księgarni Gebethnera i Wolffa, w Szwalni dla Żołnierza przy Tow. «Rozwój» oraz zajmowała się pracą społeczną. W latach trzydziestych była zatrudniona w wydziale prasowym i wychowania obywatelskiego Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet (ZPOK).
M. zadebiutowała w r. 1927. Swoje wiersze, opowiadania, artykuły, recenzje, felietony i przekłady publikowała głównie w pismach kobiecych: „Bluszcz”, „Dziecko i Matka”, „Świat Dziewcząt” – była tu w l. 1933–4 członkiem komitetu redakcyjnego, „Kobieta w świecie i w domu”. W l. 1935–39 współpracowała blisko z czasopismem „Praca Obywatelska”, organem ZPOK. Pisała nadto do „Gazety Polskiej”, „Głosu Prawdy”, „Iskier”, „Tygodnika Ilustrowanego” i in. Szczególnie żywo interesowała się problematyką kobiecą oraz literatury dla dzieci i młodzieży. W r. 1935 M. wydała powieść dla młodzieży pt. Pierwsza droga (Czerwony dom) (W.), pozostającą pod wpływem twórczości Zofii Żurakowskiej, znanej pisarki młodzieżowej okresu międzywojennego. Na łamach zaś „Pracy Obywatelskiej” ukazywała się w l. 1936–8 powieść historyczna M-iej pt. Kobieta bez nazwiska, której akcja dzieje się we Francji za czasów pierwszego cesarstwa. M. zginęła podczas powstania warszawskiego od bomby lotniczej na Mokotowie.
Fot. w Arch. Uniw. Warsz.; – Łoza, Czy wiesz, kto to jest? (błędna data ur.); Olszewicz, Lista strat kultury pol.; – Sierotwiński S., Kronika życia literackiego w Polsce pod okupacją hitlerowską, „Roczn. Nauk.-Dydakt.” WSP (Kr.) Z. 24: 1966 s. 53; – Arch. Uniw. Warsz.: m. in. własnoręczny życiorys M-iej; IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna.
Józef Z. Białek i Celina Gajkowska