Marchewka Antoni (1890–1973), ksiądz, dziennikarz, redaktor. Ur. 31 XII we wsi Koziegłówki (pow. Myszków) w chłopskiej rodzinie, był synem Michała i Marcjanny z Oleksiaków. Po ukończeniu szkoły elementarnej przygotowywał się prywatnie z zakresu szkoły średniej, a egzamin dojrzałości złożył jako ekstern w gimnazjum w Częstochowie. W r. 1912 wstąpił do seminarium duchownego w Kielcach, które ukończył w r. 1918, otrzymując święcenia kapłańskie 5 V t. r. Pracował w duszpasterstwie w Jędrzejowie i jako kapelan wojskowy w Zakopanem. W r. 1920 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, potem kontynuował studia w Papieskim Kolegium Międzynarodowym «Angelicum» w Rzymie, które ukończył w maju 1925 uzyskaniem stopnia doktora prawa kanonicznego. T. r. powrócił do kraju i objął stanowisko nauczyciela religii w szkołach średnich w Sosnowcu, potem w Dąbrowie Górniczej. W okresie studiów w Rzymie rozpoczął pracę jako korespondent i fotoreporter w „Przewodniku Katolickim”. W późniejszych latach pisał artykuły o treści religijnej i społecznej do następujących czasopism: „Polonia”, „Przewodnik Katolicki”, „Prąd”, „Gazeta Tygodniowa” i „Mały Dziennik”. W l. 1932–3 wygłaszał cotygodniowe odczyty na tematy religijne w rozgłośni radiowej w Katowicach. Zarząd Główny Uniwersytetu Robotniczego w Warszawie powierzył mu w r. 1929 zorganizowanie Koła Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego w Sosnowcu. W r. 1933 odbył podróż do Palestyny, Egiptu, Syrii, Libanu i Grecji.
Po powrocie do kraju, oprócz pracy publicystycznej, zajmował się także działalnością w katolickich organizacjach religijnych wśród inteligencji i młodzieży akademickiej w Lublinie i Sosnowcu. W okresie okupacji hitlerowskiej do czerwca 1942 wykładał katechetykę w Instytucie Teologicznym na Jasnej Górze w Częstochowie. Poszukiwany przez gestapo, uciekł do Warszawy, gdzie ukrywał się pod nazwiskiem Jan Augustowski; pracował tu w parafii Chrystusa Króla i w sądzie arcybiskupim aż do wybuchu powstania warszawskiego. Gdy wrócił do Częstochowy, bp Teodor Kubina powierzył mu w r. 1945 stanowisko redaktora tygodnika katolickiego „Niedziela”, w którym, zwłaszcza na początku, zamieszczał wiele własnych artykułów. W okresie jego redaktorstwa (1945–53) wzrósł nakład tego czasopisma z 7 000 egzemplarzy do ok. 100 000. M. był, razem z K. Wilkiem i C. Wilczyńskim, autorem 2-tomowych «żywotów wielkich sług Bożych» Gwiazdy katolickiej Polski (Mikołów 1938). Od 5 VI 1951 był kanonikiem gremialnym w kapitule katedralnej w Częstochowie, a od 11 I 1955 członkiem Trybunału Prymasowskiego w sprawach małżeńskich. Zmarł 13 II 1973 w Częstochowie, pochowany został na miejscowym cmentarzu.
Portret w Kurii Diec. w Częstochowie; – Schematyzmy diec. częstochowskiej, 1926–68; – „Niedziela” R. 15: 1945 – R. 23: 1953; „Tyg. Powsz.” 1973 nr 19; „Wiad. Diec.” (Częstochowa) R. 16: 1946 nr 27; – Arch. Diec. w Częstochowie: Akta personalne ks. A. M-ego (tu także fot.); – Informacje ks. Walentego Patykiewicza.
Jan Związek