INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Robert Fryderyk Stichel  

 
 
1816-12-22 - 1892-03-13
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stichel Robert Fryderyk (1816–1892), pierwszy w Polsce magister nauk weterynaryjnych.

Ur. 22 XII w Altenburgu, stolicy księstwa sasko-altenburskiego. Pochodził z rodziny mieszczańskiej; jego przodek był burmistrzem miasta i w XVII w. przyczynił się do założenia w Altenburgu manufaktury tkackiej, ojciec był właścicielem warsztatu płatnerskiego.

Początkowo studiował S. medycynę, a od r. 1839 weterynarię w Königliche Thierarzneischule w Dreźnie i w r. 1841 uzyskał dyplom lekarza weterynarii. Po ukończeniu studiów przyjął złożoną mu przez Andrzeja Zamoyskiego propozycję pracy w ordynacji Zamoyskich i przeniósł się do Król. Pol. We wrześniu 1847 Jan Zamoyski wniósł do Rady Lekarskiej Król. Pol. podanie o pozwolenie S-owi na wykonywanie praktyki weterynaryjnej. Dn. 8 X (27 IX st.st.) t.r. Rada wyraziła zgodę pod warunkiem złożenia wymaganego przepisami egzaminu na dowolny stopień weterynaryjny. S. złożył deklarację zdawania na najwyższy stopień, jaki mógł w tym czasie otrzymać (w grudniu 1845 dekretem carskim zamiast starszego weterynarza wprowadzono tytuł wyższy – magistra nauk weterynaryjnych); egzamin odbył się 4 I 1848 (23 XII 1847 st.st.) w Warszawie, prawdopodobnie w języku niemieckim lub po łacinie, ponieważ S. nie znał wtedy języka polskiego. Dn. 30 I (18 I st.st.) 1848 otrzymał S. pierwszy w Król. Pol. dyplom magistra nauk weterynaryjnych. Mając uprawnienia do praktyki weterynaryjnej, pracował przez wiele lat w ordynacji Zamoyskich w Klemensowie; wielokrotnie wyjeżdżał za granicę po zakup dla ordynacji bydła rasowego oraz po konie do Anglii.

Ok. r. 1860 zrezygnował S. z pracy w ordynacji Zamoyskich i przeniósł się do Warszawy, gdzie prowadził szeroką praktykę weterynaryjną w okolicznych ośrodkach hodowlanych i majątkach. Równocześnie sprawował nadzór weterynaryjny nad końmi: pocztowymi, Zakładów Żyrardowskich i gubernatorskimi, utrzymywanymi w warszawskiej Cytadeli. Wg przekazów rodzinnych S. wykorzystując stałe upoważnienie gubernatorskie do wjeżdżania swoim pojazdem do Cytadeli, wywiózł potajemnie w saniach zimą 1864 czterech więzionych tam powstańców, którym dzięki temu udało się zbiec z Król. Pol. Do końca życia S. słabo mówił po polsku. Zmarł 13 III (1 III st.st.) 1892 w Warszawie, został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim (al. C – kw. 62–118).

W małżeństwie z Konstancją baronówną von Breitschwert, Węgierką, miał S. córkę Marię Albertynę, zamężną za Romanem Czarneckim. Prawnuczką S-a była prof. Janina Oyrzanowska-Poplewska, córka Marii Elżbiety Czarneckiej i Kazimierza Oyrzanowskiego, kierownik Zakł. Epizootiologii Wydz. Weterynaryjnego SGGW, wyróżniona Medalem «Sprawiedliwy wśród Narodów Świata» za ratowanie Żydów podczas drugiej wojny światowej.

 

Millak, Słown. lekarzy wet.; Rozwadowski K., Nekropol weterynaryjny warszawski, W. 1992 s. 76; Staśkiewicz G., Mały słownik historii medycyny weterynaryjnej, L. 1981; – Millak K., Pierwszy dyplom magistra nauk weterynaryjnych wydany w 1848 r. przez Radę Lekarską Królestwa Polskiego i dyplomant Robert Stichel, „Med. Wet.” R. 19: 1963 nr 6 s. 340–2; – Ośrodek Hist. Med. Wet. Pol. Tow. Nauk Wet. w W.: Fot. i dyplom magistra nauk wet. S-a, list pochwalny Królewskiej Szkoły Lecznictwa Zwierząt w Dreźnie z 19 VII 1841, pismo Inspektora Głównego Służby Zdrowia w Król. Pol. z 8 X (27 IX st.st.) 1847 dopuszczające S-a do egzaminu.

Jan Tropiło

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Antoni Osuchowski

1849-06-13 - 1928-01-09
prawnik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Roman Komierowski

1846-07-15 - 1924-05-24
polityk konserwatywny
 

Stefan Sołtyk

1880-06-22 - 1945-05-07
nauczyciel
 

Władysław Walenty Fedorowicz

1845-05-26 - 1918-01-21
polityk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.