INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zbigniew Józef Kościuszko  

 
 
1906-01-18 - 1945-10-23
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kościuszko Zbigniew Józef (1906–1945), historyk, dziennikarz, działacz polsko-węgierski. Ur. 18 I w Głogowie koło Rzeszowa, był synem Stanisława, rolnika, i Władysławy Grodeckiej. Kształcił się zrazu w II gimnazjum w Rzeszowie, potem w gimnazjum w Łańcucie, gdzie w r. 1925 otrzymał świadectwo dojrzałości. K. brał żywy udział w organizacjach szkolnych, szczególnie w drużynie harcerskiej. Studia w zakresie historii średniowiecznej ze specjalnym uwzględnieniem stosunków polsko-węgierskich odbył K. w UJ pod kierunkiem prof. Jana Dąbrowskiego. Ta problematyka narzuciła K-ce konieczność poznania języka węgierskiego. Zgodnie ze swymi zainteresowaniami naukowymi zawiązał studenckie Koło Przyjaciół Węgier UJ, którego był prezesem. W l. 1929–32 był młodszym asystentem przy Seminarium Historycznym UJ. W r. 1931 otrzymał dyplom magistra historii. W r. 1932 uzyskał wymienne stypendium do Budapesztu i przebywał tam 2 lata. Zebrane na Węgrzech materiały (przeprowadzał badania archiwalne nad stosunkami polsko-węgierskimi od średniowiecza do XVII w. włącznie) umożliwiły mu napisanie pracy Dzieje Spisza w średniowieczu, na podstawie której uzyskał w styczniu 1934 r. doktorat filozofii. W t. r. objął stanowisko korespondenta Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) przy poselstwie polskim w Budapeszcie, pozostając na nim do wybuchu wojny 1939 r. W tym okresie służył pomocą naukowo-archiwalną polskim uczonym interesującym się dziejami Węgier, zamieszczał liczne artykuły w prasie polskiej i węgierskiej, przetłumaczył na język polski „Dzieje Węgier” E. Lukinicha. Za zasługi na polu pracy dziennikarskiej został K. odznaczony w r. 1938 Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Od początku 1941 r. objął stanowisko naczelnego redaktora „Wieści Polskich”, emigracyjnego czasopisma, które pomimo ustawicznych interwencji niemieckich ukazywało się w Budapeszcie do 19 III 1944 r., tj. do opanowania Węgier przez wojska hitlerowskie. Utrzymanie i regularne wydawanie (trzy razy w tygodniu) „Wieści Polskich”, jako niezależnej i odważnie redagowanej gazety polskiej, było przede wszystkim osobistą zasługą K-i. Był on też członkiem Komitetu Obywatelskiego, jawnej organizacji społecznej zajmującej się uchodźcami polskimi na Węgrzech i wchodził w skład tajnej Placówki Politycznej, która zastępowała zlikwidowane poselstwo polskie na Węgrzech i utrzymywała stałą łączność z krajem. Obu instytucjom K. oddał wielkie usługi przez osobiste znajomości w politycznych kołach węgierskich. Był ceniony przez uchodźców polskich i cieszył się dużym autorytetem wśród Węgrów. Po wkroczeniu wojsk hitlerowskich na Węgry poszukiwany przez gestapo, był zmuszony ukrywać się aż do końca wojny. W r. 1945 powrócił do kraju. Zmarł nagle w pociągu w Krakowie 23 X 1945 r. Po śmierci już dotarła do rodziny nominacja K-i na dyrektora Instytutu Polsko-Węgierskiego oraz lektora języka polskiego na uniwersytecie w Budapeszcie. K. pozostawił żonę Marię z Kulczyckich oraz córkę Zbigniewę.

 

Materiały i informacje rodziny; informacje Wacława Felczaka; wspomnienia własne autora artykułu.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Witold Skaruch

1930-01-11 - 2010-02-17
aktor filmowy
 

Jan Karol Wróblewski

1871-10-23 - 1937-09-03
generał brygady WP
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Walery Roman

1877-09-12 - 1952-10-25
adwokat
 

Jerzy Bitschan

1903-11-27 - 1918-11-21
obrońca Lwowa
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.